TÜRKİYE S-400 Hakkında

TÜRKİYE S-400 Hakkında

Öncelikle S-400 İyi Olmadı Diyenin Kanından Şüphe Ederim: ) Aylardır S-400 Diye Haberler Dolanıyor Peki Nedir Bu S-400 Ne işe Yarar ?

S-400, Rusya tarafından üretilen bir füze savunma sistemidir.

Şu anda dünyadaki en iyi hava savunma sistemlerinden biri olarak belirtilen S-400, Rusya'nın Soğuk Savaş döneminde geliştirmeye başladığı füze savunma sisteminin dördüncü neslini temsil etmektedir. 2000’li yıllara girişte ilk denemesi yapılan S-400 sistemi füze depolama ve fırlatma teknolojisine sahipti. Sistemin tüm güncellemeleri ile 2007’de kullanımına başlanmış oldu. 400 kilometre menzile sahip S-400’ler, aynı anda 80 hedefi gözetebilmesi, stratejik bombardıman uçaklarından gözlem uçaklarına dek çok sayıda savaş uçağını ve balistik füzeleri yok edebilmesi gibi özelliklere sahip.


Aylarca süren görüşmelerden sonra, Türkiye geçen hafta Rus S-400 füze savunma sisteminin teslimini almaya başladı. İlk ekipman grubu 2016 darbe girişiminin üçüncü yıldönümünden iki gün önce geldi. Önümüzdeki günlerde, uzmanlar S-400 teslimatının etkisini ve 15 Temmuz 2016 tarihindeki darbe girişiminin önemini tartışacaklar. Politikacıların, Türkiye'nin ulusal güvenliği için hayati bir silahın varlığına nasıl tepki verdiğini gözlemleyeceğiz. Muhalif liderlerin Türk hükümetine karşı taraf olup olmayacağını, ulusal güvenliğin ortak bir amaç olduğunu ve dayanışma zamanının geldiğini - ya da Washington'un parmaklarını işaret etme zamanının geldiğini görelim.

Muhalefetin S-400 teslimine vereceği tepki, Türk siyaseti üzerinde kalıcı bir etki yaratacaktır. Türk halkının ezici bir çoğunluğu, Rus sistemini bir ulusal güvenlik meselesi ve dolayısıyla parti politikaları olarak görüyor. Açıkçası, S-400 sistemi Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki enerji rezervleri üzerindeki demlenme mücadelesinde elini güçlendirdi. Darbe girişiminin yıldönümünde yüceltilmiş ulusal hevesi zemine karşı, herkesin birlik ruhu içindeki bu önemli gelişmeye cevap vereceğini ümit edelim.
" TÜRKİYE S-400 Hakkında " Makale Hakkında Bilgiler

Yazar : TurkiyePaneL

Tarih : 15 Tem 2019

456 Görüntüleme

Tags:Gönder